Patron

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921, zmarł 4 sierpnia 1944. Był polskim poetą czasu wojny, a także podchorążym, żołnierzem Armii Krajowej, podharcmistrzem Szarych Szeregów. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.

Poeta zasłynął swoim bohaterstwem – poświęcił życie działaniom konspiracyjnym, uczestniczył w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego, ukrywał w swoim mieszkaniu broń dla AK. Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego w gmachu Teatru Wielkiego. Został odznaczony pośmiertnie Medalem za Warszawę 1939-1945 (1947) i Krzyżem Armii Krajowej.

Baczyński był jednym z przedstawicieli pokolenia Kolumbów.Jego poezja wyróżniała się bogatą metaforyką oraz wizjonerstwem. Wiersze, pełne nastrojowości, scalają elementy ze świata baśni i rzeczywistość wojenną, którą poeta ukazywał jako siłę niszczycielską. Katastrofizm w jego poezji łączył się z tęsknotą za utraconą, arkadyjską krainą dzieciństwa.

Baczyński już za życia cieszył się sporym uznaniem, szczególnie był ceniony przez starszych artystów – Jerzego Andrzejewskiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Po wojnie wielu młodych twórców czuło się spadkobiercami spuścizny literackiej poety. Baczyński stał się patronem poezji ,,czarnej”, „przeklętej”, zbuntowanej, naznaczonej piętnem tragizmu.

W wyniku głosowania społeczności szkolnej patronem Gimnazjum nr 131 24 maja 2002 roku stał się Krzysztof Kamil Baczyński.

Patriotyczne działania poety na rzecz ojczyzny mogą stanowić wzorzec dla współczesnej młodzieży.